Články a encyklopédie

Tryptofán

Tryptofán

Tryptofán

Tryptofán má prirodzený sedatívny účinok, čo znamená, že nám môže pomôcť prekonať problémy s nespavosťou a v dôsledku toho ovplyvňuje aj lepší celkový zdravotný stav a náladu. Získajte informácie o tryptofáne a prečítajte si celý popis...

Popis

Tryptofán

Výhody užívania a úloha v tele

Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá pôsobí ako prirodzený regulátor nálady, pretože má schopnosť pomáhať telu produkovať určité hormóny a vyrovnávať hormonálnu rovnováhu. Dôležitým vedľajším produktom tryptofánu je 5HTP, ktorý pôsobí predovšetkým v mozgu a centrálnom nervovom systéme na zlepšenie nálady. 5HTP tiež produkuje jeden z hlavných telesných hormónov nazývaných serotonín. Je to chemikália, ktorá sa uvoľňuje, keď jete potraviny, ako sú uhľohydráty, takže sa tiež ukázalo, že doplnky s obsahom tryptofánu môžu kontrolovať chuť do jedla a pomôcť ľahšie udržať váhu. Serotonín funguje tak, že prenáša signály medzi nervovými bunkami a mení funkcie mozgu, ktoré ovplyvňujú náladu a spánok.

 

Nedostatok a príznaky:

Najčastejšou príčinou nedostatku tryptofánu je vyhýbanie sa strave, ktorá obsahuje túto dôležitú aminokyselinu. Môže sa objaviť znížená chuť do jedla, tráviace problémy, nespavosť, depresia, úzkosť a nízke sebavedomie.

 

Odporúčaná denná dávka:

Odporúčaná denná dávka závisí od rôznych faktorov ako je pohlavie, vek, telesná hmotnosť a iné. Odporúča sa skonzumovať 3,5 – 6 mg tryptofánu denne. Najlepšie je dodržiavať pokyny o odporúčanej dennej dávke, ktoré sú uvedené na obale výživového doplnku.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Tryptofán je potrebné začať užívať v menších denných dávkach, ktoré sa potom postupne zvyšujú. Pri tom musíme pozorovať objavenie sa symptómov, ako je nevoľnosť, hnačka, ospalosť, závraty, bolesť hlavy a sucho v ústach. Tehotné ženy, dojčiace ženy a ľudia s ochorením obličiek alebo pečene by nemali užívať doplnky s obsahom tryptofánu.

 

Dobrý zdroj živín

Tryptofán, ktorý sa do tela dostáva konzumáciou potravín, ktoré ho obsahujú, sa v našom tele vstrebáva podstatne rýchlejšie. Výskumy ukazujú, že strava hrá dôležitú úlohu pri syntéze dostatočného množstva serotonínu a pri kontrole našej nálady, spánku a reakcie na stres.

 

Najviac tryptofánu obsahujú:

  • Vajcia, najmä vaječný bielok,

  • riasa spirulina,

  • hydina (hlavne morčacie mäso),

  • ryby, najmä treska a losos,

  • mliečne výrobky ako mlieko, jogurt, tvaroh,

  • hovädzie a jahňacie mäso,

  • obilniny, hnedá ryža, quinoa a kukurica,

  • strukoviny, najmä zelený hrášok a cícer,

  • zemiaky,

  • banány.

 

Vedeli ste?

Tryptofán má prirodzený sedatívny účinok, čo znamená, že nám môže pomôcť prekonať problémy s nespavosťou a v dôsledku toho ovplyvňuje aj lepší celkový zdravotný stav a náladu. Nedostatok spánku môže viesť k rôznym zdravotným problémom ako sú depresie, pokles motorickej koordinácie, znížená schopnosť koncentrácie a pamäti, bolesti svalov, priberanie a iné. Užívanie doplnkov výživy s obsahom tryptofánu tak môže prispieť k lepšiemu celkovému zdraviu.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.