Články a encyklopédie

Valeriána

Valeriána

Valeriána

Valeriána lekárska sa najčastejšie používa na liečbu porúch spánku, najmä neschopnosti zaspať. Poznáte jej ďalšie účinné látky?

Popis

Valeriána lekárska alebo latinsky Valeriana officinalis je trváca bylina vysoká od 25 do 120 cm.

 

Niektorí ju nazývajú aj liečivým klasom. Dá sa nájsť takmer všade na svete, používali ju už starí grécki a rímski lekári. Slúžila im na liečbu tráviacich ťažkostí, posilnenie menštruácie a odvodnenie vody.

Upokojujúce účinky valeriány boli objavené až v 18. storočí. Pri valeriáne lekárskej využívame najmä korene, z ktorých sa získava extrakt. Korene sa vykopávajú v septembri a októbri.

 

Vôňa valeriány pripomína staré ponožky. Napriek tomu sa môže pochváliť schopnosťou upokojiť úzkosť a uvoľniť a aktivovať myšlienky, ktoré umožňujú pokojný spánok.

 

Valeriána lekárska a jej použitie:

  • Valeriána lekárska sa najčastejšie používa na liečbu porúch spánku, najmä neschopnosti zaspať (nespavosť). Tá sa často kombinuje s chmeľom, medovkou alebo inými bylinkami, ktoré vyvolávajú ospalosť.
  • Valeriána lekárska sa tiež používa pri stavoch súvisiacich s úzkosťou a psychickým stresom, vrátane nervovej astmy, podráždenosti, strachu z choroby (hypochondrie), bolesti hlavy, migrény a žalúdočných problémov.
  • Niektorí ľudia používajú valeriánu na depresiu, epilepsiu, poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a syndróm chronickej únavy (CFS).
  • Môže sa použiť aj pri bolestiach svalov a kĺbov. Niektoré ženy používajú valeriánu lekársku na menštruačné kŕče a symptómy súvisiace s menopauzou, vrátane zvýšenej srdcovej frekvencie a úzkosti.
  • Niekedy sa valeriána vo forme éterického oleja pridávala do kúpeľa na pomoc pri nepokoji a poruchách spánku.
  • Pri výrobe sa používali extrakty a oleje vyrobené z valeriány lekárskej ako aromatické látky do jedál a nápojov.



Ako funguje valeriána lekárska?


Valeriána lekárska pôsobí ako sedatívum na mozog a nervový systém.

Poruchy spánku (nespavosť). Niektoré výskumy naznačujú, že valeriána neúčinkuje tak rýchlo ako „prášky na spanie“. Niekedy je potrebné valeriánu konzumovať niekoľko dní až 4 týždne, aby ste videli viditeľné účinky na nespavosť

Úzkosti. (Nedostatok dôkazov) Existujú protichodné dôkazy o účinnosti valeriány lekárskej na úzkosť. Niektorí ľudia uviedli, že sa v sociálnych situáciách cítia menej stresovaní. Iné štúdie však tiež ukázali, že na to nemá žiadny vplyv.

Depresia. Niektoré skoré výskumy naznačujú, že valeriána a ľubovník bodkovaný zlepšujú príznaky depresie.

Nepokoj. Špecifická kombinácia produktov extraktu zo 160 listov valeriány a extraktu z 80 mg medovky lekárskej (Euvegal forte, Schwabe Pharmaceuticals) sa snažila zmierniť prejavy ťažkého nepokoja (nespavosti) u detí do 12 rokov. Prvé výsledky ukázali, že môže byť účinný, no na jeho preukázanie by bol potrebný ďalší výskum.

Menštruačné poruchy (dysmenorea). Skorý výskum ukazuje, že užívanie valeriány trikrát denne znižuje bolesť a menštruačný cyklus.

Stres. Skorý výskum ukazuje, že užívanie 600 mg valeriány lekárskej počas 7 dní znižuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a pocit tlaku, keď je človek v strese. Ďalšia štúdia zistila, že užívanie 100 mg pred vystúpením pred publikom znížilo pocity úzkosti. Iná štúdia zistila, že užívanie lieku obsahujúceho kombináciu valeriány a medovky znižuje úzkosť spôsobenú stresom v nízkych dávkach, no zvyšuje úzkosť, keď sa užíva vo vyšších dávkach.

 

Využitie a upozornenia pri užívaní valeriány


Na to, aby bola valeriána účinnejšia, by bolo potrebných viac dôkazov. Klinické štúdie uviedli, že použitie valeriány lekárskej je bezpečné na liečebné účely u 12 000 ľudí, ktorí extrakt testovali 28 dní.


Má však aj niektoré nežiaduce vedľajšie účinky, ako je bolesť hlavy, podráždenosť a únava. Neodporúča sa užívať v tehotenstve a dojčení, pred operáciami, v kombinácii s alkoholom, v kombinácii s inými liekmi na spanie (môže spôsobiť priveľkú ospalosť).

 

 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.