Články a encyklopédie

Vápnik

Vápnik

Vápnik

Nedostatok vápnika (hypokalciémia) sa často vyskytuje počas starnutia (zmena stravy, hormonálne zmeny u žien, genetické faktory). Spoznajte vápnik a prečítajte si celý popis...

Popis

Vápnik

Výhody užívania a úloha v tele:

Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov v tele, keďže ho naše telo potrebuje vo výrazne väčšom množstve ako iné minerály. Naše telo ukladá viac ako 99% vápnika do kostí a zubov. Zvyšné hladiny vápnika sa nachádzajú v krvi, svaloch a medzibunkovej tekutine.

Telo potrebuje vápnik na šírenie a kontrakciu svalov a krvných ciev, na vylučovanie hormónov a enzýmov a na posielanie správ cez nervový systém.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok vápnika (hypokalciémia) sa často vyskytuje počas starnutia (zmena stravy, hormonálne zmeny u žien, genetické faktory). Pri normálnom nedostatku vápnika zvyčajne nie sú žiadne príznaky, ale pri ťažkom nedostatku vápnika sa objavujú:

  • Zmätenosť alebo strata pamäti,

  • svalové kŕče,

  • necitlivosť a brnenie v rukách, tvári a nohách,

  • depresia,

  • halucinácie,

  • lámanie kostí.

 

Odporúčaná denná dávka:

Deti (1-3 roky) potrebujú 600 mg vápnika denne.

Deti (4-6 rokov) potrebujú 700 mg vápnika denne.

Deti (7-9 rokov) potrebujú 900 mg vápnika denne.

Deti (10-12 rokov) potrebujú 1100 mg vápnika denne.

Deti (13-14 rokov) potrebujú 1200 mg vápnika denne.

Dospievajúci (15-18 rokov) potrebujú 1200 mg vápnika denne.

Dospelé ženy a muži potrebujú 1000 mg vápnika denne.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Vysoká hladina vápnika v krvi spôsobuje stav nazývaný hyperkalcémia. Konzumovať nadmerné množstvo vápnika z prirodzených potravinových zdrojov je prakticky nemožné a predávkovanie suplementmi vápnika a suplementmi, ktoré zvyšujú vstrebávanie vápnika v tele (vitamín D), môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky.

Najčastejšie sú bolesti žalúdka, hnačka alebo zápcha, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie. Predávkovanie môže tiež nakoniec spôsobiť duševný zmätok, nepravidelný srdcový tep a vysoký krvný tlak.

 

Dobrý zdroj živín:

Potraviny bohaté na vápnik sú:

  • Mliečne výrobky ako mlieko, jogurt a syr,

  • zelená listová zelenina,

  • ryby s mäkkými kosťami (konzervované sardinky a losos),

  • potraviny obohatené o vápnik (cereálie, šťavy, sójové a ryžové nápoje, tofu).

 

Vedeli ste?

Vápnik hrá nielen dôležitú úlohu pri udržiavaní pevných kostí a zubov, ale pomáha nám aj udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť.

Vápnik znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Inhibuje rast polypov, ktoré môžu viesť k rakovine. Znižuje riziko vzniku adenómov a nezhubných nádorov hrubého čreva. Naše telo absorbuje množstvo vápnika, ktoré potrebuje, a prebytok zostáva v črevách. Podľa výskumov sa nevstrebaný vápnik z čriev viaže na nosičov rakoviny a tým ich vylučuje z tela. Štúdie ukázali, že to platí pre oba druhy vápnika – ten, ktorý sa nachádza v potrave, aj ten, ktorý sa do tela dostáva pomocou doplnkov výživy.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.