Články a encyklopédie

Horčík

Horčík

Horčík

Niektorí odborníci sa domnievajú, že nízka hladina horčíka v moderných potravinách môže byť príčinou mnohých prípadov depresie a iných duševných chorôb. Získajte informácie o horčíku a prečítajte si celý popis...

Popis

Horčík

Výhody užívania a úloha v tele:

Horčík je minerál, bez ktorého by naše telo nedokázalo produkovať energiu, naše svaly by boli neustále stiahnuté a taktiež by sme nevedeli upravovať hladinu produkovaného a uvoľňovaného cholesterolu do krvného obehu.

Je ústredným prvkom chlorofylu, ktorý súvisí aj so vznikom života na Zemi. Ióny horčíka regulujú viac ako 300 biochemických reakcií v tele. Tiež zohrávajú kľúčovú úlohu v reakciách, ktoré využívajú a vytvárajú ATP, základnú jednotku energie v bunkách tela.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok horčíka nie je bežný jav, pretože obličky obmedzujú jeho vylučovanie močom. Nízky príjem alebo nadmerné straty môžu byť dôsledkom chronického alkoholizmu alebo užívania niektorých liekov. Medzi prvé príznaky nedostatku patria:

  • Znížená chuť do jedla,

  • slabosť,

  • vracanie

  • únava, depresia,

  • slabosť.
     

Môže sa vyskytnúť aj necitlivosť, mravčenie, svalové kŕče a abnormálny srdcový rytmus.

 

Odporúčaná denná dávka:

Deti (1-3 roky) potrebujú 80 mg denne.

Deti (4-6 rokov) potrebujú 120 mg denne.

Deti (7-9 rokov) potrebujú 170 mg denne.

Deti (10-12 rokov) potrebujú 230-250 mg denne.

Deti (13-14 rokov) potrebujú 310 mg denne.

Dospievajúci (15-18 rokov): dievčatá potrebujú 350 mg denne a chlapci 400 mg.

Dospelí: ženy potrebujú 300-310 mg denne (tehotné ženy 310 mg, dojčiace matky 390 mg) a muži 350-400 mg.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Nadmerné množstvo horčíka u zdravých jedincov nepredstavuje riziko, keďže o odstránenie nadbytočného množstva sa starajú aj obličky. Vysoké dávky doplnkov výživovy môžu spôsobiť nevoľnosť a bolesti brucha. Môže sa vyskytnúť aj hnačka.

 

Dobrý zdroj živín:

Horčík sa nachádza v potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu, ako aj v nápojoch. Zelená listová zelenina ako špenát a strukoviny sú výborným zdrojom horčíka. Vo všeobecnosti potraviny s vysokým obsahom vlákniny obsahujú aj veľké množstvo horčíka. Často sa pridáva do raňajkových cereálií a niektorých alkoholických nápojov. Zdrojom horčíka môže byť aj voda z vodovodu a balená voda, ale množstvo horčíka vo vode sa líši podľa zdroja alebo značky.

 

Vedeli ste?

Horčík hrá veľmi dôležitú úlohu vo funkcii mozgu a nálade a jeho nízka hladina je spojená so zvýšeným rizikom depresie.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že nízka hladina horčíka v moderných potravinách môže byť príčinou mnohých prípadov depresie a iných duševných chorôb.

Doplnenie horčíka nám môže pomôcť odstrániť príznaky depresie a tiež nám môže zlepšiť celkovú náladu. Napriek tomu odborníci zdôrazňujú, že v tejto oblasti je potrebný ďalší výskum.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.