Články a encyklopédie

Tiamín (vitamín B1)

Tiamín (vitamín B1)

Tiamín (vitamín B1)

Závažnejší nedostatok tiamínu vedie k ochoreniu nazývanému beriberi, ktoré sa vyznačuje úbytkom hmotnosti a svalovou slabosťou. Zoznámte sa s tiamínom a prečítajte si celý popis...

Popis

Tiamín (vitamín B1)

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Tiamín je jedným z vitamínov B, ktoré sa podieľajú na väčšine chemických reakcií v tele. Jeho úlohou je pomôcť bunkám tela premeniť sacharidy na energiu. Hlavnou úlohou uhľohydrátov je poskytnúť energiu telu, najmä mozgu a nervovej sústave. Tiamín tiež hrá dôležitú úlohu pri svalovej kontrakcii a vysielaní nervových signálov.

Bez dostatočného množstva vitamínu B1 v tele nemôžu tkanivá normálne fungovať. Zaujímavosťou je, že tiamín bol prvým vitamínom B, ktorý vedci objavili. Aj to je dôvod, prečo má pri písmene B aj číslo 1.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok tiamínu môže spôsobiť slabosť, únavu, psychózu a nervové problémy. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí konzumujú nadmerné množstvo alkoholu, keďže alkohol sťažuje vstrebávanie vitamínu B1 z potravy.

Závažnejší nedostatok tiamínu vedie k ochoreniu nazývanému beriberi, ktoré sa vyznačuje úbytkom hmotnosti, svalovou slabosťou, problémami s kĺbmi a srdcovými arytmiami.

Ťažký nedostatok tiamínu môže dokonca viesť k poškodeniu mozgu (Korsakoffov syndróm a Wernickeho choroba).

 

Odporúčaná denná dávka:

Deti (1-3 roky) potrebujú 0,6 mg denne.

Deti (4-6 rokov) potrebujú 0,8 mg denne.

Deti (7-9 rokov) potrebujú 1,0 mg denne.

Deti (10-12 rokov): dievčatá 1,0 mg denne, chlapci 1,2 mg.

Deti (13-14 rokov): dievčatá potrebujú 1,1 mg a chlapci 1,4 mg denne.

Dospievajúci (15-18 rokov): dievčatá potrebujú 1,0 mg denne a chlapci 1,3 mg.

Dospelí: ženy potrebujú 1,0 mg denne (tehotné ženy 1,2 mg, dojčiace matky 1,4 mg) a muži 1,1-1,3 mg.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Predávkovanie tiamínom je extrémne zriedkavé, ale prejavuje sa príznakmi ako zimnica, opuchy, nervozita, zrýchlený tep a objavenie sa alergií.

 

Dobrý zdroj živín:

Tiamín sa nachádza najmä v:

  • Chlebe, obilninách, ryži, cestovinách a múke,

  • hovädzej pečeni a bravčovom mäse,

  • mlieku,

  • vajciach,

  • strukovinách a hrášku,

  • orechoch a semienkach,

    mliečnych výrobkoch,

  • ovocí a zelenine.

 

Vedeli ste?

Tiamín nás môže chrániť pred rozvojom srdcových chorôb. Podieľa sa na tvorbe acetylcholínu v neurotransmiteroch. Je zodpovedný za prenos správ medzi nervami a svalmi a tiež zabezpečuje správne fungovanie srdca. Z tohto dôvodu môže nedostatok tiamínu v tele spôsobiť aj srdcové arytmie. V jednej štúdii ľudia trpiaci kongestívnym srdcovým zlyhaním zaznamenali výrazné zlepšenie po siedmich dňoch intravenózneho podávania tiamínu a zmeny boli pozorované aj v teste nazývanom elektrokardiografia.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.