Články a encyklopédie

Vitamín E

Vitamín E

Vitamín E

Vitamín E sa skladá z mnohých antioxidantov, ktoré pomáhajú telu brániť sa proti voľným radikálom. Pozrite sa na jeho skvelé účinky tu!

Popis

Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch. Najviac ho obsahujú za studena lisované oleje, orechy, avokádo, morské plody, obilniny, mäso, hydina, vajcia, ovocie, zelenina a olej z pšeničných klíčkov.


Vitamín E pozostáva z mnohých antioxidantov, ktoré pomáhajú telu brániť sa proti voľným radikálom, ktorým sme vystavení v dôsledku znečistenia a potravinárskych prísad. Vitamín E je tiež známy tým, že zabraňuje rozvoju degeneratívnych ochorení, ako sú srdcové choroby, artritída, cukrovka a rakovina. Ak budete konzumovať dostatok vitamínu E, vaša pleť bude vyzerať mladšie, žiarivejšie a zabráni aj tvorbe vrások.

Nedostatok vitamínu E spoznáte podľa nasledujúcich príznakov: únava, predčasné starnutie, zväčšené alebo zapálené kŕčové žily a rany, ktoré sa hoja veľmi pomaly.

 

Načo sa používa vitamín E?

  • Nedostatok vitamínu E sa zriedka používa na liečbu nedostatku vitamínu E, ale môže sa vyskytnúť u ľudí s určitými genetickými poruchami a predčasne narodených detí s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou.
  • Niektorí ľudia používajú vitamín E na liečbu a prevenciu ochorení srdca a krvných ciev, vrátane kôrnatenia tepien, srdcového infarktu, bolesti na hrudníku, bolesti nôh z zablokovaných tepien a vysokého krvného tlaku.
  • Vitamín E sa používa aj na liečbu cukrovky a jej komplikácií. Používa sa na prevenciu rakoviny, najmä rakoviny pľúc a ústnej dutiny u fajčiarov; kolorektálny karcinóm, polypy a rakovina žalúdka, prostaty a pankreasu.
  • Niektorí ľudia užívajú vitamín E na choroby mozgu a nervového systému, vrátane Alzheimerovej choroby a iných demencií, Parkinsonovej choroby, nočných záchvatov, syndrómu nepokojných nôh a epilepsie, spolu s inými liekmi. Vitamín E sa používa aj pri Huntingtonovej chorobe a iných typoch chorôb postihujúcich nervový systém a svaly.
  • Ženy používajú vitamín E na prevenciu komplikácií v neskorom tehotenstve v dôsledku vysokého krvného tlaku (preeklampsia), predmenštruačného syndrómu (PMS), bolestivej menštruácie, menopauzálnych syndrómov, zrýchleného srdcového tepu spojeného s rakovinou prsníka a cystami prsníka.
  • Vitamín E sa kedysi používal na zníženie škodlivých účinkov liečby, ako je dialýza a ožarovanie. Používa sa tiež na zníženie nežiaducich vedľajších účinkov liekov, ako je vypadávanie vlasov u ľudí užívajúcich doxorubicín a poškodenie pľúc u ľudí užívajúcich amiodarón.
  • Vitamín E sa tiež niekedy používa na zlepšenie fyzickej odolnosti, zvýšenie energie, zníženie poškodenia svalov po cvičení a zlepšenie svalovej sily.
  • Vitamín E sa používa aj pri sivom zákale, astme, infekciách dýchacích ciest, kožných ochoreniach, starnutí kože, popáleninách, cystickej fibróze, neplodnosti, impotencii, chronickom únavovom syndróme (CFS), peptických vredoch, pri niektorých dedičných ochoreniach a na prevenciu alergií.
  • V kozmetike sa vitamín E používa v krémoch na prevenciu starnutia a ochranu pokožky.


Ako funguje vitamín E?
vitamín E je dôležitý vitamín potrebný pre správne fungovanie mnohých orgánov v tele. Je tiež antioxidantom. To znamená, že pomáha spomaľovať procesy, ktoré poškodzujú bunky.

 

Odporúčané užívanie vitamínu E.

Vitamín E sa môže užívať perorálne alebo absorbovať cez pokožku. Odporúčaná denná dávka pre väčšinu ľudí je do 15 mg (u žien cca 8 mg a u mužov cca 10 mg) denne a pri takejto dávke sa nevyskytujú žiadne vedľajšie účinky.

Vitamín E môže byť nebezpečný, ak sa nadmerné dávky užívajú perorálne. To môže spôsobiť nevoľnosť, hnačku, kŕče v bruchu, únavu, nevoľnosť, bolesti hlavy, rozmazané videnie, vyrážky, modriny a krvácanie.

Počas tehotenstva a dojčenia sa odporúča konzumovať vitamín E v bezpečných denných dávkach, najlepšie prostredníctvom bezpečných potravín. Neodporúča sa však konzumovať vo veľkých množstvách.


Dávkovanie vitamínu E môže byť zavádzajúce. Súčasné usmernenia uvádzajú odporúčaný príjem potravy (PDU) a horné tolerovateľné limity (UTL) vitamínu E v miligramoch. Väčšina produktov je však stále označená v medzinárodných jednotkách (IUS).

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.