Články a encyklopédie

Žihľava (Urtica dioica)

Žihľava (Urtica dioica)

Žihľava (Urtica dioica)

Najsľubnejší a dobre preskúmaný prínos žihľavového čaju súvisí s jeho účinkom na obličky. Ako silné diuretikum môže žihľavový čaj podporovať zdravý tok moču. Spoznajte žihľavu a prečítajte si celý popis...

Popis

Žihľava

Názov rastliny:

Žihľava

Latinský názov:

Urtica dioica

Užitočná časť:

Listy, korene

Iné názvy:

pŕhľava

 

Všeobecný popis a história:

Žihľava patrí do čeľade pŕhľavovitých. Rastlina je trvalka. Poznáme niekoľko druhov žihľavy. Zbierame listy žihľavy dvojdomej, ktorú spoznáme podľa hranatej stonky a na rozdiel od inej žihľavy aj páli. Pálenie vyvoláva kyselina histamínová, ktorá inak nie je nebezpečná. Žihľava kvitne od mája do augusta. V týchto mesiacoch zbierame aj listy a vňať, v máji a júli sa zbierajú korene.

Rastlina má dlhú históriu používania. V minulosti sa vlákna zo stoniek žihľavy používali na výrobu plátien, listy zase na prípravu šalátu. Od starovekého Grécka až po súčasnosť je zdokumentované tradičné používanie žihľavy na liečbu kašľa, tuberkulózy a artritídy a na podporu rastu vlasov.

Vlákna zo stoniek žihľavy sa našli v mestách z doby bronzovej, kde sa zo žihľavy vyrábali povrazy a lanká. Z vlákien sa vyrábal aj papier.

Rimania používali žihľavu na stimuláciu krvného obehu v nohách a s jej pomocou účinne odstraňovali aj reumu.

V Írsku sa verilo, že žihľava rastie tam, kde žili trpaslíci, a boli presvedčení, že sú účinnou ochranou pred čarodejnicami.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Listy žihľavy sa dajú použiť ako chutná zelenina, prípadne nimi možno nahradiť špenát. Na varenie je najlepšie vybrať mladé listy, pretože staršie listy sú horké. Dá sa z nich pripraviť aj pesto, polenta a kaša.

Žihľavu možno pridať do lahodných zeleninových smoothies, lahodný je aj čaj zo sušených alebo čerstvých žihľavových listov. Jarnú únavu zaháňame čajom.

 

Použitie na zdravotné účely:

Žihľava pôsobí priaznivo pri vysokom krvnom tlaku, preto ju možno použiť pri liečbe hypertenzie. S jej pomocou môžeme predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Bolo preukázané, že inhibuje rast buniek rakoviny prostaty. Je tiež užitočná pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty.

Je to prírodný liek na alergie.

Žihľavový čaj sa tradične používa na starostlivosť o pleť, pretože analgetické a protizápalové látky v čaji zmierňujú prejavy akné, ekzémov a iných kožných problémov. Antioxidanty v čaji môžu podporiť hojenie rán a zabrániť zjazveniu.

Najsľubnejší a dobre preskúmaný prínos žihľavového čaju súvisí s jeho účinkom na obličky. Ako silné diuretikum môže žihľavový čaj podporovať zdravý tok moču.

Je tiež výborným detoxikantom, keďže prečisťuje krv.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Bór je dôležitý minerál v našom tele a nachádza sa aj v žihľave. Je spojená s udržiavaním obsahu vápnika v kostiach, čo znamená, že žihľava môže pomôcť predchádzať osteoporóze.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.